wtorek, 21 lutego 2012

List otwarty do Prezydenta Miasta

Otrzymaliśmy list otwarty rady rodziców szkoły podstawowej nr 20 do Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle w sprawie połączenia szkoły podstawowej nr 20 oraz przedszkola nr 12.




pismo PSP20List otwarty w pliku pdf



Treść listu

Kędzierzyn-Koźle, dn. 17-02-2012


Rada Rodziców oraz Rodzice Uczniów
PSP 20 w Kędzierzyn-Koźle
ul. Archimedesa 25
47-200 K-Koźle

Sz. P.
Tomasz Wantuła
Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle
ul. Piramowicza 32
47-200 Kędzierzyn-Koźle

Dotyczy: planowanych zmian organizacyjnych w PSP nr 20 w Kędzierzynie-Koźlu

Szanowny Panie Prezydencie

Od kilku dni uwagę naszej społeczności lokalnej zajmują. planowane przez władze miasta zmiany w strukturze organizacyjnej placówek oświatowych podlegających Gminie Kędzierzyn-Koźle -w szczególności połączenie Publicznej Szkoty Podstawowej nr 20 z Przedszkolem nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu tub wcielenie PSP nr 20 do PSP nr 12.

Jako Rodzice dzieci uczęszczających do Publicznej Szkoty Podstawowej nr 20  w Kędzierzynie - Koźlu, stanowczo protestujemy przeciwko koncepcji dotyczącej sposobu funkcjonowania wymienionych jednostek.

Mając na uwadze, spoczywający na nas jako Rodzicach obowiązek prawidłowego wychowania i podstawowego zabezpieczenia prawa do zdobywania przez nasze dzieci wykształcenia w przyszłości, jesteśmy zobowiązani do przedstawienia naszego stanowiska.

Dobre lub złe przygotowanie w czasie edukacji wczesnoszkolnej jest podstawa do późniejszych sukcesów lub porażek w dalszej edukacji.

Z uwagi na powyższe pragniemy przedstawić Panu Prezydentowi argumenty przemawiające przeciwko wprowadzeniu planowanych zmian w zakresie struktury funkcjonowania PSP nr 20 w Kędzierzynie - Koźlu.

Wiedza w tym przedmiocie należy się także rodzicom, których dzieci uczęszczają, do rzeczonej szkoty lub którzy zdecydują. si§ na edukowanie dziecka w tej szkole w przyszłości.

Nasza szkota - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Kędzierzynie - Koźlu jest najnowszą szkołą w mieście, 02 grudnia 2011 roku obchodzony byt jej jubileusz 20 - lecia powstania. Jest jedna. z dziesięciu szkol w województwie opolskim i jedyna w Kędzierzynie-Koźlu, która prowadzi tylko oddziały kształcenia zintegrowanego w klasach I-lll.

Mieści się w jednym budynku, położonym przy ul. Archimedesa 25 w centrum jednego z największych osiedli - Osiedla Zachód, w spokojnym, zacisznym, bezpiecznym miejscu, z dala od głównych ulic, gwaru i hałasu.

W Szkole Podstawowej nr 20 są 4 sale lekcyjne, a ich liczba jest optymalnie dostosowana do potrzeb w zakresie kształcenia aktualnie 116 uczniów.
Największymi walorami szkoty są
- nowocześnie wyposażone klasopracownie,
- pracownia informatyczna z dostępem do Internetu,
- sala gimnastyczna,
- sala do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej,
- biblioteka,
- świetlica,
- stołówka,
- mini sala zabaw „radosna sala",
- boisko szkolne

Budynek otoczony jest pięknie zadbanym i czystym terenem zielonym z dobrze wyposażonym placem zabaw. Wszystko to spełnia europejskie standardy jakościowe a ich wyposażenia może pozazdrościć nam nie jedna szkoła w Opolszczyźnie.

Takie zaplecze szkoty stworzone zostało wysokim nakładem finansowym, ze strony władz miasta, ale także dzięki Pani Dyrektor oraz Paniom Nauczycielkom oraz pozostałym Pracownikom szkoły.

Bardzo duży wkład mieli również rodzice uczniów, poprzez materialne wsparcie, ale również poprzez wykonywanie różnorakich prac adaptacyjnych, remontowych na rzecz szkoty z myślą o komforcie pracy dzieci.

Szkoła w tym układzie z takimi urządzeniami, w pełni zaspokaja potrzeby rozwojowe dziecka w edukacji, wychowaniu, prawidłowym rozwoju fizycznym oraz pielęgnowaniu i rozwijaniu zainteresowań specjalnych.

W swojej historii szkoła dwukrotnie ucierpiała przez powódź w lipcu 1997 roku wielka powódź w Kędzierzynie- Koźlu zniszczyła szkołę w 50%, a następnie w maju 2010 roku. W czasie drugiej powodzi, w maju 2010 roku, która miedzy innymi spowodowała poważne szkody w Publicznym Przedszkolu nr 21 - szkoła nasza przyjęte oddziały z tejże placówki na okres od września 2010 roku do lutego 2011 roku.

To był krotki, choć bardzo trudny czas dla wszystkich związanych z tymi placówkami, tj, pracowników, dzieci i rodziców -i to zarówno uczęszczających do szkoły jak i poszkodowanego przedszkola.

Wówczas tez wszyscy poznaliśmy i doświadczyliśmy szeregu mankamentów związanych z praktycznym funkcjonowaniem w jednym budynku szkoty i przedszkola. Ówczesne decyzje w tym zakresie akceptowaliśmy, rozumieliśmy, przyjęliśmy bez protestu, starając się znaleźć najlepsze - oparte o kompromis i korzystne przede wszystkim dla dobra przebywających tam dzieci rozwiązania. Nie zapomnieliśmy również o tym jak sami „błąkaliśmy się" po powodzi w 1997 roku. Wiedzieliśmy jednak, ze utrudnienia związane z tym stanem ustąpią. wraz z odnowieniem obiektu przedszkola nr 21.

Niezależnie od tego, ze połączenie dwóch placówek PSP nr 20 i PP nr 12 obwarowane jest wieloma technicznymi aspektami z zakresu bhp, inspekcji pracy, sanepidu i innych, których na chwile obecna. PSP nr 20 absolutnie nie spełnia, to trzeba także zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty, którym nie da się sprostać żadnym nakładem finansowym, a to w zakresie zagwarantowania dzieciom prawa do nauki w środowisko sprzyjającym realizowaniu celów i zadań określonych w ustawie o systemie oświaty, stosownie do warunków szkoty i wieku uczniów. Nie znajdujemy uzasadnienia dla obniżenia obowiązujących w tym zakresie standardów.

Analizując dalej plan połączenia dwóch placówek, tj. szkoły i przedszkola - których celem jest realizacja różnych zadań ustawowych i statutowych, dostrzegamy poważny problem z dostosowaniem obiektu szkoty pod względem technicznym i budowlanym wszystko to trzeba sfinansować z naszych (podatników) pieniędzy.

Pomieszczenia w szkole obecnie są tak rozplanowane i zagospodarowane, aby optymalnie spełniały wymogi bhp dla uczniów szkoły podstawowej oraz pozwalały na prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych z zachowaniem zasad metodyki pracy z największym pożytkiem dla uczniów.

Zaburzenie obecnego systemu organizacyjnego, stworzonego ciężka i długoletnia, ale bardzo efektywna. praca nauczycieli może spowodować obniżenie wypracowanych w niej wysokich standardów nauczania.

Mając w pamięci zakres, ilość prac i koszty związane z remontem szkoły po powodzi oraz ówczesny brak planów stworzenia jednej placówki szkolno-przedszkolnej, po raz kolejny utwierdza nas w przekonaniu, ze projekt potańczenia PSP nr 20 i PP n r12 jest nieuzasadniony. Prace remontowe po powodzi odbywały się tylko pod katem dostosowania obiektu do wymogów prowadzenia zajęć dla dzieci "szkolnych" oraz przygotowania placówki do przyjęcia dzieci 6-letnich, na które od roku 2012 nowa ustawa nakłada obowiązek szkolny (Dz. U. Nr 56, poz. 458 z dnia 19 marca 2009 r.).

Absolutnie nie ma możliwości takiego utworzenia w szkole pomieszczeń, aby sprostać obowiązującym w tym zakresie przepisom prawa jak i poprawności w funkcjonowaniu obu zespołów - szkolnego i przedszkolnego.

W szkole znajduje się jeden ciąg komunikacyjny, jeden korytarz, jedno wejście główne i dwa wejścia gospodarcze, schody prowadzące na I piętro. Pomieszczenia - klasy zostały rozmieszczone w sposób zapewniający bezpieczeństwo dzieciom zgodnie z wymogami bhp. Szatnie, ich ilość i powierzchnia odpowiada ilości uczniów. Przyporządkowanie poszczególnych klas do poszczególnych szatni stwarza bezpieczeństwo dzieciom.

W szkole prowadzone są różnorodne zajęcia dodatkowe:

- zajęcia sportowe w ramach SKS,
- zajęcia taneczne w ramach zespołów "Obłoczki" i „Skoczki",
- drużyny zuchowe,
- kółko plastyczne,
- kółko matematyczne,
- kółko ortograficzne,
- zajęcia komputerowe,
- kółka zainteresowań,
- Klub „Wiewiórki" itp.

Organizowane są konkursy, do których licznie i bardzo chętnie przystępują uczniowie należycie przygotowani. Same zaś konkursy prowadzone są z największą starannością.

Gdzie i w jakich godzinach będą. się miały odbywać te zajęcia po połączeniu?

Obawiamy się, że przy odebraniu szkole pomieszczeń, które mają być przeznaczone dla przedszkolaków świetnie działająca do tej pory świetlica szkolna przestanie spełniać swoją dotychczasową funkcję. Nadmienić tu należy, że świetlica w naszej szkole realizuje wiele przemyślanych i bardzo dobrze zorganizowanych zajęć (konkursy, zabawy, zajęcia plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi itp.) nie jest zwykła „przechowalnia" i wszystkie dzieci z radością, korzystają, z niej, można więc powiedzieć, że jest to dla nich nieodzowna część ich edukacji. Śmiało można stwierdzić, że świetlica stworzyła w naszej placówce system wspierania talentów (Cel strategiczny ze Strategii Rozwoju Oświaty miasta Kędzierzyna-Koźla).

Oddanie któregokolwiek pomieszczenia dzieciom przedszkolnym zakłóci tok nauki uczniom szkoty, przez wydłużenie godzin lekcyjnych w jednym dniu, zmniejszeniem z uwagi na brak zaplecza zajęć pozalekcyjnych, ale także co istotne, nie sprosta w żaden sposób podstawowym wymogom nałożonym na funkcjonowanie tak charakterystycznej placówki jakim jest przedszkole.

Trzeba tez pamiętać, ze plan "przyjęcia dzieci przedszkolnych" winien obejmować i rozwiązywać problem z przyjęciem wraz z dziećmi całej infrastruktury administracyjnej oraz zaplecza pozwalającego na prawidłowe funkcjonowanie tej placówki. Wskazać wypada chociażby na dokumentacje dotyczącą. pracowników i dzieci przedszkola, przybory naukowe, zabawki i urządzenia edukacyjne. PSP nr 20 nie jest przystosowana i przygotowana na przyjęcie takiej ilości przedmiotów i sprzętu, co ważne stanowiących własnośc przedszkola a pozyskanych za pomocą, wyłącznych starań pracowników tegoż przedszkola jak i rodziców dzieci.

Przedstawione w „Strategii Rozwoju Oświaty Miasta Kędzierzyn-Koźle na lata 2011-2015" informacje oraz inne ogólnodostępne wskazują. w sposób jednoznaczny, ze stale rośnie nabór uczniów do PS P 20. Powodem tego jest zarówno wzrost liczby narodzin jak i wysoki poziom nauczania i związane z tym osiągnięcia szkoty na tle miasta, Opolszczyzny i kraju. Szkoła zawdzięcza to profesjonalnemu zarządzaniu oraz wysoko wykwalifikowanej ponadprzeciętnej kadrze pedagogicznej bez której ten efekt byłby niemożliwy do zrealizowania.

Jesteśmy zdania, ze nasze pieniądze powinny zostać wydatkowane na rozwój takich szkół jak nasza, w których, widać, ze nie zostały one zmarnowane a wydane w sposób efektywny.

Dlatego jedynym logicznym i uzasadnionym rozwiązaniem jest pozostawianie PSP
nr 20 w Kędzierzynie - Koźlu jako samodzielnej placówki szkolnej.

Nie widzimy powodu, aby władze miasta upierały się co do podjęcia tej mocno kontrowersyjnej w naszej ocenie pochopnej decyzji ze wszech miar sprzecznej z szeroko rozumianym dobrem dziecka i Strategii Rozwoju Oświaty Miasta Kędzierzyna-Koźla.

Z poważaniem

Rada Rodziców i Rodzice Uczniów PSP 20

Do wiadomości:

1. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Opolu
2. Dyrektor PSP 20
3. Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle
4. Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej
5. Rada Osiedla Zachód
6. Pani Poseł Brygida Kolenda-Łabus
7. a/a

1 komentarz:

  1. Bardzo mądra argumentacja rodziców.
    Jeśli chodzi o "oszczędności" to może trzeba by zweryfikować aktualne zatrudnienie w Urzędzie Miasta i to przede wszystkim na najwyższych szczeblach jego struktury.
    Oprócz dwóch swoich zastępców Pan Prezydent zatrudnił aż 8 doradców i sam nawet nie wiem ilu asystentów?
    Twierdzę, że te dziwne posunięcia kadrowo – personalne w żaden sposób nie są RACJONALIZACJĄ kosztów o której tak ochoczo przekonują włodarz naszego miasta.

    OdpowiedzUsuń