środa, 22 czerwca 2011

Zbiornik Racibórz mokry za... 50 lat

W kwietniu bieżącego roku w Raciborzu odbyła się konferencja samorządowców powiatu raciborskiego oraz kędzierzyńsko-kozielskiego w sprawie budowy Kanału Odra Dunaj.

Podczas konferencji padło następujące sformułowanie:

"Zebrani stwierdzili, że należy skoncentrować się na realizacji programu Odra 2006, budowie zbiornika Racibórz (wielofunkcyjnego, a nie suchego)(...)"

Zbiornik wielofunkcyjny to nic innego jak zbiornik w części wypełniony wodą służący zarówno jako zbiornik retencyjny oraz zbiornik rekreacyjny, lub w przypadku planów budowy kanału Odra-Dunaj i żeglugi na Odrze jako rezerwa wodna umożliwiająca transport rzeczny w okresie spadku poziomu wody, który w naszym obszarze występuje w okresie letnim.

Innymi słowy barki po Odrze nie popłyną jak nie zapewni im się sztucznej fali. Niestety ten sam okres zwiazany jest z katastrofalnymi opadami deszczu które w przypadku roku 1997 skończyły się powodzią.

Jako, że w spotkaniu uczestniczył poseł Henryk Siedlaczek (PO) z Rybnika i wspominał o pracach polsko-czeskiej komisji sejmowej przeglądnąłem jego interpelacje w poszukiwaniu tematów związanych z Odrą i Zbiornikiem Racibórz. I trafiłem na takią:

6. Jakie znaczenie dla potencjalnej budowy połączenia Odra - Dunaj - Łaba ma fakt, że zbiornik Racibórz będzie suchym zbiornikiem przeciwpowodziowym, a nie zbiornikiem o stałym zalewie?

Z poważaniem

Poseł Henryk Siedlaczek

Warszawa, dnia 30 marca 2010 r.


Jeszcze ciekawsza była odpowiedź Pani podsekretarz stanu. Cytuję fragment odpowiadający na powyższe pytanie.

6. W polskich zamierzeniach planistycznych w zakresie rozwoju regionów opolskiego i śląskiego uwzględnia się fakt, że może w przyszłości dojść do realizacji połączenia DOL, z zachowaniem rezerwacji terenów pod przyszłą jego budowę. Jednocześnie w projektowanym zbiorniku Racibórz Dolny, dla którego w bieżącym roku planowane jest pozyskanie decyzji środowiskowych oraz pozwolenia na budowę, przyjmuje się rozwiązania techniczne, które obejmą poprowadzenie przyszłej trasy żeglugowej przez czaszę tego zbiornika retencyjnego. Należy nadmienić, że tylko w pierwszym etapie budowy zbiornika będzie on realizowany jako polder przeciwpowodziowy, drugi zaś etap zakłada normalne piętrzenia wody w zbiorniku, w tym dla ochrony przeciwpowodziowej oraz utrzymania głębokości tranzytowych na drodze wodnej.

Tylko, że w dokumentacji zamieszczonej na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach można znaleźć informację, że etap drugi to właśnie budowa zbiornika. Pytanie które wysłałem do ministerstwa dotyczyły wyjaśnienia czy zbiornik bedzie suchy czy wielofunkcyjny, na jakim etapie i kiedy?


Dzisiaj odebraliśmy pismo o następującej treści:

(...)informuję, że wszystkie najnowsze dokumentacje jak i decyzje administracyjne dotycza zbiornika Racibórz Dolny - polderu. Wyżej wymienione dokumenty, nie przewidują budowy zbiornika retencyjnego. Pod względem technicznym, po zakończeniu eksploatacji żwiru za około 40-50 lat wybudowanie zbiornika retencyjnego będzie możliwe, o ile będzie taka potrzeba.

(...)Trudno przewidzieć jakie za około 50 lat będą potrzeby związane ze zbiornikiem Racibórz Dolny, ale na pewno funkcja przeciwpowodziowa będzie zawsze najważniejsza i bedzie zachowana pojemność przeciwpowodziowa. jest to konieczne, ponieważ wszystkie projektowane i realizowane obiekty przeciwpowodziowe poniżej polderu Racibórz Dolny, łącznie z Wrocławskim Węzłem Wodnym, uwzględniają jego pojemność przeciwpowodziową.



To stawia pod znakiem zapytania żeglgę na Odrze i plany o budowie kanału Odra Dunaj czy chociażby Ślaskiego, ale jednocześnie zapewnia spokojny sen mieszkańców naszego osiedla i lewostronnej części miasta.

3 komentarze:

  1. Jeszcze Odra nie zginęła, a wraz z nią beton cały...

    OdpowiedzUsuń
  2. Zbiornik Racibórz Dolny będzie prawdopodobnie przewidziany dla potrzeb żeglugi w momencie budowy kanału Dunaj - Odra (przez Czechy). Wtedy też będzie możliwe wstawienie elektrowni.
    To, że zbiornik ma być "suchy" wynika z aktywności środowisk ekologicznych.
    PDw

    OdpowiedzUsuń
  3. Całe szczęście, że zbiornik będzie suchy - wielkie dzięki dla ekologów - każda dodatkowa rezerwa dodatkowo zabezpiecza Koźle.

    OdpowiedzUsuń